Ziba Setare Khavar-Miane

موادتشکل دهنده محصولات بهداشتی و آرایشی

آربوتین 

این ماده از برگهای گیاه bearberry یا ArctostapHylos uva-ursi (نوعی توت) بدست می آید. آربوتین علاوه بر محافظت پوست از اثررادیکال های آزاد، باعث سفید تر شدن پوست نیز می شود که این اثر به علت مهار آنزیم تیروزیناز می باشد. این ماده در جلوگیری از لک های کبدی وکک و مک و آثار پوستی حاصل از آفتاب سوختگی موثر است و علاوه بر اثر سفید کنندگی دارای اثرات ضد چروک بوده و به عنوان فیلترUVB/UVC نیز عمل می نماید

آقطی سیاه 

از قدیم الایام برای معطر نمودن فراورده های جلدی و همچنین به خاطر خاصیت قابض آن مورد استفاده قرار می گرفته است. عصاره گلهای آقطی اثرضد عفونی کننده، التیام دهنده دارد و در رفع تحریکات جلدی بسیار موثر است.

این گیاه در رفع اگزما و التهاب پوستی اثر بسیار خوبی دارد و همچنین باعث کاهش تورم پوستی می گردد. عصاره این گیاه جهت حفاظت از پوستهایحساس مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین این عصاره جهت تامین بهداشت پوست صورت و شادابی آن تهیه می شود. به صورت تجاری لوسیونها وپمادهای پوستی این عصاره برای سرزندگی و طراوت پوست استفاده می شود. همچنین موجب نرمی و روشن شدن پوست شده و اثر قابض آن بسیارسودمند است و در فراورده های دئودورانت نیز استفاده شده است. در مصارف آرایشی – بهداشتی نرم و شفاف نمودن پوست اثر شاخص آن است والتهاب و آماس پوستی را نیز کاهش می دهد. بر اساس تحقیقاتی که صورت گرفته، ادعا گردیده است که آقطی می تواند لک ها و کک و مک را روشنتر نماید.

آلانتویین 

ماده ای است که از برخی گیاهان مثل جوانه گندم و بابونه استخراج می گردد و دارای خواص التیام بخش قوی بوده و به بهبود زخمها کمک می کند. این ماده باعث بهبود بافت های تحریک شده می شود و به کاهش التهاب پوست ناشی از خشکی نیز کمک میکند. به عنوان نرم کننده نیز در محصولاتمختلف به کار می رود. این ماده همچنین باعث سرعت بخشیدن به امر بازسازی پوست می شود.

آلفا هیدروکسی اسید 

الفا هیدروکسی اسید ها دارای خاصیت مرطوب کنندگی بوده و سرعت نوسازی پوست را افزایش می دهند به طوری که از غلظت های بالاتر از ۷۵% آنها جهت پیلینگ استفاده می شود. این اسیدها باعث تحریک تشکیل کلاژن شده و در پیشگیری از ایجاد چین و چروک نیز موثر است.

آلوئه ورا 

نام آلوورا در لغت به معنای ماده تلخ درخشان است که از کلمه عربی آلوئه برگرفته شده است.در ایران از آن بعنوان صبر زرد هم نام برده میشود.اگرچه آلوورا هزاران سال است که در پزشکی نقش مهمی را ایفا میکند ،اما از کشف خواص بی همتای آن توسط طب مدرن زمان زیادینمیگذرد.ویتامینهای موجود در آن
A,B1,B2,B6,B12,C,E و فولیک اسیدونیاسین و مواد معدنی شامل کلسیم سدیم،آهن ،پتاسیم،کروم،منگنز،مس و روی میباشد.این معجزه گر خواصضد التهابی داشته و رطوبت پوست را بطرز شگفت آوری حفظ میکند

آووکادو 

منشاء آووکادو آمریکای جنوبی بوده که از آنجا به نواحی دیگر دنیا راه یافته است . میوه آن مانند گلابی و درای پوستی سخت برنگ سبز تیره و یا سیاهاست در حدود ۰۴۴ نوع مختلف آووکادو وجود دارد که بعضی از آنها درای پوست صاف و سبز رنگ بوده ولی پوست برخی از آنها سیاه و خشناست .
آووکادو چرب است و درای اسیدهای آمینه مختلف مانند سیستین، تریپتوفان و تیروسین می باشد. در تحقیقات جدیدی که انجام شده وجود چند نوع آنتیبیوتیک در آووکادو ثابت شده است . دانه گیاه درای مقدار کمی ) در حدود ۲ درصد ( روغن است . این روغن غلیظ و سفت و به رنگ زرد مایل بهسبز بوده که درای بو و طعمی مطبوع است . روغن دانه آووکادو دارای روغنهای اشباع شده مانند اسید پالمتیک واسیداستئاریک، اسیدآراشیدیک،اسیدمیریستیک، اسیداولیک، اسیدلینولییک میباشد.
روغن آووکادو بهترین کرم برای پوست است زیرا به آسانی در پوست نفوذ می کند و به آن شادابی میدهد. آووکادو بهترین ماسک برای برطرف کردنوجلوگیری از چین و چروکهای صورت است.

ارکیده سفید 

عصاره گل Orchis mascula بومی مناطق مرطوب می باشد. عصاره این گل خاصیت نرم کنندگی، مرطوب کننده، افزایش ایمنی بدن و نرمکنندگی دارد. خاصیت نرم کنندگی و ضد التهاب این عصاره باعث شده است که مصرف زیادی در محصولات آرایشی مثل شامپوهای روزانه ومحصولات بعد از آفتاب و محصولات مخصوص پوست های حساس دارد. عصاره گل های ارکیده خاصیت آنتی اکسیدان داشته و از پوست در مقابلرادیکال های آزاد محافظت می کند.

اسطوخودوس 

نام Lavandula ، از کلمه لاتین Lavare که به معنای شستن و پاک کردن می باشد، منشاء گرفته است و دلیل این نامگذاری این بوده که از گونههای مختلف این گیاه از قدیم الایام برای نظافت و معطر ساختن در حمامها یا در آرایشگاهها استفاده می نموده اند و از گذشته به عنوان یک پاک کنندهپوست مورد توجه بوده و برای تمیز نمودن زخمها و جراحات از آن استفاده می شده است.
تحقیقاتی که در مورد این گیاه صورت گرفته نشان داده است که اسانس اسطوخودوس با انجام ماساژ برروی پوست به سرعت جذب گردیده و اثراتمفید خود را برروی پوست به جا می گذارد. این گیاه اثر ضد عفونی کننده و التیام دهنده دارد. همچنین میزان گردش خون در پوست را افزایش داده وباعث ایجاد شادابی و حالت صورتی رنگ پوست می گردد. عصاره این گیاه حالت تورم و التهاب پوستی را کاهش داده و سبب می شود که پوست حالتسالم و عادی خود را باز یابد

اسکوآلن 

این ماده روغنی از منابع گیاهی تهیه می شود و با رادیکالهای آزاد مبارزه می کند این ماده خصوصیات ضد سرطانی از خود نشان می دهد و درترکیبات چربی پوست بطور طبیعی موجود می باشد و همچنین این ماده خصوصیت نرم کنندگی و مرطوب کنندگی دارد.

اسید سیتریک 

اسید سیتریک در اکثر مرکبات به خصوص لیمو ترش یافت می شود و وجود آن در مرکبات به خوبی بیانگر سمی نبودن آن است. اسید سیتریک اثرلایه برداری خفیفی دارد و با حذف سلول های مرده و همچنین افزایش سرعت بازسازی پوست، باعث از بین رفتن لک ها، تیرگی، جای جوش و … میشود. این اسید خواص آنتی اکسیدانی دارد و pH پوست را تنظیم می کند.

انجیر 

موطن اصلی درخت انجیر در نواحی مدیترانه میباشد.در مصر هم از ۲۲۰۰ سال قبل از میلاد مسیح کاشت آن مرسوم بوده است.در تورات و قرآن نیزازپ آن یاد شده است.انجیر منع غنی از ویتامین C,B,A و بتاکاروتن است.همچنین بعلت ترکیب CARICILINE که یک جاذبه الرطوبه قویست درمحصولات زیبایی به عنوان نرم کننده و مرطوب کننده استفاده میشود

بابونه 

نام لاتین بابونه camomil از کلمات یونانی khamai , malon به معنی گلهای کوچک با بوی سیب گرفته شده است.استفاده از این گیاه در زیباییاز دیرباز شناخته شده است.یکی از ترکیبات اصلی تشکیل دهنده بابونه روغنی فرار و لطیف وآبی رنگ است که از گل آن بدست میآید و مسبب عطرخاص آنست.مصرف جلدی این روغن ،تاثیر بسزایی در ضدعفونی و برطرف کردن التهابات پوستی و افزایش سلول سازی دارد.همچنین این گیاه برایتقویت موی سر و جلوگیری از ریزش آن از طریق کاهش فعالیت ۵ آلفا ردوکتاز بسیار موثر است.

بوتیلن گلایکول 

این ماده تثبیت کننده رطوبت است که در حالت مایع بی رنگ و لزج است.

بیزابولول 

دارای خواص ضد التهابی، ضد میکروبی و ضد قرمزی پوست می باشد و بدون ایجاد حساسیت عمل می کند و به بهبود التهابات ناشی از آفتابسوختگی کمک می نماید

پاپایا 

پاپایا یا انبه هندی ،میوه ایست با درخت بومی مناطق حاره ای قاره امریکاکه اکنون در بسیاری از مناطق حاره ای از جمله مکزیک،هند،آفریقایجنوبی،سریلانکا،فیلیپین کشت میشود.علاوه بر مصارف خوراکی متعدد ،در محصولات زیبایی نیز از آن استفاده میشود.پاپایا مزه ای شیرین داشته وحتی دانه های ژله ای آن نیز قابل خوردن است.منبع غنی از آنتی اکسیدانهایی مانند بتاکاروتن ،ویتامین C ،ویتامینهای گروه B ،اسید پانتوتنیک وهمچنین مواد معدنی نظیر پتاسیم،منیزیم و فیبر میباشد.

پروتئین هیدرولیز شده جوانه گندم 

این پروتئین هیدرولیز شده حاوی اسید های آمینه آلانین، آرژنین، سیستین، گلیسین، متیونین، فنیل آلانین و غیره می باشد، اسید آمینه سیستین موجود درآن می تواند باندهای دی سولفیدی در کراتین مو به وجود آورده که باعث استحکام، تقویت و ترمیم موهای آسیب دیده در ساقه مو می گردد. این ترکیباتیک لایه پوشاننده برروی مو تشکیل داده که باعث حالت پذیری هرچه بیشتر مو و شفافیت و لطافت آن می گردد. این پروتئین به راحتی به مو چسبیدهباعث رطوبت رسانی عمیق به مو شده و همچنین باعث افزایش ضخامت مو می گردند این ترکیبات باعث تغذیه و احیاء مو از پیاز تا انتهای ساقه موگشته و با تحریک متابولیسم سلولی باعث افزایش رشد وقوام تارهای مو می گردد.

پروتئین هیدرولیز شده شیر 

مواد حاصل از هیدرولیز پروتئین شیر علاوه بر تغذیه پوست باعث حفظ رطوبت پوست به مدت طولانی می شود

پلی کواترنیوم ۱۰ 

این ماده پلی مری کاتیونی به صورت کمپلکس می باشد که از ئیدروکسی اتیل سلولز مشتق می گردد. این ترکیب حالت دهنده بسیار خوبی می باشد. خاصیت چسبندگی به مو دارد و یک فیلم پوششی محافظ بر روی مو تشکیل می دهد. همچنین باعث رطوبت رسانی به مو گشته و سبب شانه خوریبهتر مو در حالت خیس و خشک می گردد. از شکنندگی مو جلوگیری نموده و براقی و شفافیت مو را افزایش داده و باعث حالت ابریشمی مو می گردد. در مورد موهای مجعد و خشک، باعث حالت پذیری بهتر آنها می گردد و از ایجاد الکتریسیته ساکن و پرواز موها جلوگیری می نماید.

جوانه گندم 

روغن جوانه گندم برای نرمی پوستهای خشک و پیشگیری از پیری پوست موثراست.این ترکیب یک مرطوب کننده طبیعی است ،اسیدهای چرب اشباعموجوددر آن بارادیکالهای آزادی که بافتها را تخریب میکنند و باعث چین و چروک میشوند مبارزه می کنند و اجازه نمیدهند خاصیت ارتجاعی پوستاز بین رود.در فرآیند جوانه زدن؛املاح،ویتامینهاوپروتویینها به مقدار زیادی افزایش می یابد

دکسپانتنول 

این ماده یکی از ویتامین های گروه B می باشد که براحتی به داخل پوست و فولیکول مو و ناخن نفوذ می کند. این ماده در بدن به پانتوتنیک اسید تبدیلشده و در سنتز کوانزیم A به کار می رود. دکسپانتنول سریعاً از پوست جذب شده و به لایه های عمقی پوست می رسد. دکسپانتنول قدرت پیوند با آب راداشته و آب را درون پوست نگه می دارد. این ماده نوسازی سلولها را افزایش داده و ترمیم پوست در اثر سوختگی ، اگزما و غیره را سرعت میبخشد. دکسپانتنول خارش و التهاب پوست را کاهش داده و باعث لطافت و نرمی پوست می گردد.

رازیانه 

رازیانه بومی جنوب غربی آسیا و جنوب اروپا بویژه بخش مدیترانه ایست.دارای اثرات مهمی برسلامت پوست و مو است.رازیانه سرشار ازهورمونهای زنانه )استروژن( است و در رفع چروکهای ریز و شادابی پوست و حفظ انقباض عضلات ،الاستیسیته آن موثر است .در درمانهای ریزشمو با مهار ۵ آلفا ردوکتاز میتواند عملکرد مناسبی داشته باشد.

رز وحشی 

روغن گل رز وحشی برای اولین باردر قرن دهم تقطیر شد.در حال حاضر گرانترین اسانس دنیاست.این ماده از طریق جذب از راه پوست ازبوجودآمدن چین و چروک و لکه های پوستی جلوگیری می کند.این ترکیب بعلت داشتن آلکالوییدها فلاونوئیدها اسید لینولییک اسید لینولنیک وترانسرتینوئیک اسید خاصیت ترمیم – کنندگی پوست را افزایش میدهد.از دیگر خواص آن تاثیری است که بر مویرگهای سطحی دارد ،بطوریکه قرمزی والتهاب ناشی از افزایش قطر آنها، را کاهش میدهد.

رزماری 

نام قدیمی لاتین آن شبنم دریاست و در فارسی به آن اکلیل کوهی میگویند.پرورش دهندگان عمده این گیاه را در دنیا :کشورهای شمال آفریقا خصوصامراکش ، تونس وکشورهای جنوب اروپا :اسپانیا ،فرانسه ایتالیا ،یوگوسلاوی و آمریکا تشکیل میدهند.مصرف آن هم بصورت خوراکی در صنایع غذاییو دارویی وهم بصورت موضعی در فرآورده های آرایشی- بهداشتی است.این گیاه بیش از صدها سال است که در مراقبت از پوست و مو استفادهمیشودو به داشتن اثرات فوق العاده در ایجاد جوانی مشهور است.همچنین بعلت آثار ضد میکروبی و ضد التهاب و آنتی اکسیدانی خود در تامین سلامتموها و جلوگیری از ریزش آنها تاثیر بسزایی دارد.

روغن اینکا انیچی 

این روغن سرشار از اسیدهای چرب ضروری امگا ۳ و ۶ است که جهت بازسازی پوست ضروری می باشد. این اسیدهای چرب، پوست را از اثراتمضر عوامل محیطی و رادیکال های آزاد محافظت کرده و به جوان سازی پوست کمک می کند. همچنین این روغن برای پوست های حساس و آسیبدیده مناسب است و به دلیل خاصیت مرطوب کنندگی از پوست های اگزمایی محافظت می کند.

روغن بادام 

بادام نوعی میوه است که منشا آن خاور میانه و جنوب آسیاست.در حال حاضر ایالات متحده و اسپانیا بزرگترین تولید کنندگان آن در جهان هستند.ایرانبا تولید ۶ درصد ازسهم تولید، در رتبه پنجم قرار دارد. ۹۴ درصد از دانه بادام را روغن تشکیل داده میدهد که حاوی اولئیک اسید،لینولئیکاسید،پالمتیک اسید ،می باشد.بادام دردو نوع تلخ و شیرین وجود دارد که هر دو نوع در صنایع دارویی و زیبایی کاربرد فروانی دارند.روغن بادامبافتهای پوست را نرم کرده و در رفع التهابهای پوستی بسیار مؤثر است.

روغن جوجوبا 

در میان رو غنهای گیاهی ، روغن جوجوبا بیشترین شباهت را به سبوم )چربی طبیعی (دارد.این روغن خاصیت نرم کنندگی بسیار خوبی داشته بدوناینکه بر روی پوست حالت چرب ایجاد کند.همچنین باعث افزایش الاستیسیته پوست میشود.فیتو استرو لهای موجود در آن متابولسیم سلولهای پوست راافزایش داده و اثرات ضد التهابی دارد.فرولیک اسید موجود در آن متابولیسم سلولهای پوست را افزایش داده و اثرات ضد التهابی دارد.فرولیک اسیدموجود در آن از ایجاد صدمات ناشی آفتاب در
پوست جلوگیری میکند.بدلیل داشتن توکوفرولهای طبیعی اثرات ترمیم کنندگی و ضد چروک را نیز را داراست.

روغن دانه انگور 

این روغن از هسته انگور گرفته می شود و براحتی از راه پوست جذب شده و سرشار از ویتامینهای A و E طبیعی و اسید های چرب ضروری(لینولئیک اسید) می باشد. این ماده کومدوژن نمی باشد و باعث تشدید آکنه نمی گردد. مواد آنتی اکسیدان موجود در آن از اثر رادیکالهای آزاد رویپوست جلوگیری می کند و دارای خواص سفت کننده پوست بوده و از ایجاد چین و چروک نیز جلوگیری می نماید

روغن درخت چای 

این درخت بومی استرالیا بوده و از هزارن سال پیش توسط بومیان این قاره استفاده میشده است.نکته مهمی که باید در نظر داشت اینست که بسیاری اینگیاه را به دلیل تشابه اسمی با گیاه چای اشتباه میگیرند،در حالیکه چای (خوراکی ) با این درخت تفاوتهای زیادی دارد.اولین مورد استفاده از روغندرخت چای در سال ۱۹۲۰ در جراحی و دندانپزشکی و بعد از آن در جنگ جهانی دوم برای درمان جراحات پوستی بود. از مهمترین خواص آنمیتوان به ضد میکروبی بودن این روغن اشاره کرد.موارد کاربرد این ترکیب بسیار زیاد است.کاهش التهاب ، ضد عفونی کنندگی ،درمان عفونتهایقارچی و باکتریایی ،رفع خشکی پوست و …از دیگر خواص زیبایی این روغن میبشد.همچنین در رایحه درمانی نیز از آن استفاده میشود.

روغن کالندولا 

این روغن علاوه بر خاصیت فوق العاده ضد التهابی، باعث بازسازی و نوسازی پوست شده و تکمیل کننده عمل روغن آووکادو در جلوگیری از ایجادچین و چروک می باشد. بخصوص ترکیب این دو روغن جهت حفظ طراوت و شادابی پوست بانوانی که در دوران یائسگی به سر می برند توصیه شدهاست. روغن کالندولا خاصیت مرطوب کنندگی داشته و سازگاری فراوانی با پوست دارد به طوری که در فراورده های مخصوص اطفال نیز به فراوانیمورد استفاده قرار می گیرد.

روغن گل آفتاب گردان 

این گیاه در اکثر نقاط دنیا وجود داردو به علت اینکه به طرف خورشید می چرخد به این نام خوانده میشود.روغن آن سرشار از اسید لینو لئیک، ومقداری فسفولیپید و منبع عالی ویتامین E میباشد.در محصولات زیبایی به عنوان یک ترکیب موثر و ضد رادیکال آزاد استفاده میشود.امگا ۶ آن باعثکاهش اثرات پیری پوست و افزایش سلول سازی است.

روغن میوه آرگان 

روغن میوه آرگان بدلیل داشتن ویتامین Eطبیعی و امگا ۳ و ۶ در زیبایی پوست بسیار موثر است .منشا آن امریکای جنوبیست .این روغن اکسید شدنچربیهای پوست را به تاخیر انداخته و از ایجاد چین و چروک جلوگیری میکند. همچنین باعث استحکام پوست و حفظ رطوبت آن میگردد.ویتامین E موجود در این روغن به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل کرده وپوست را ازاثرات مخرب آفتاب و رادیکالهای آزاد حفظ مینماید.

سابال 

گیاه سابال یا نخل اره ای که بومی آمریکاست حاوی مقادیر متنابهی ازاسید کاپریلیک، اسید لاوریک، اسید پالمیتیک، اسید اولئیک، کاروتین، تانن ها،سیتوسترول، بتا سیتوسترول، – پلی ساکاریدهاست. در درمانهای ریزش موبتاسیسترول میتواند کمک شایانی به کاهش فعالیت ۵ آلفا ردوکتاز نماید.

سبوس برنج 

سبوس برنج حاوی املاح معدنی ،آهن ،منگنزو ویتامینهای A-E-B1-B2-B5-B6 بوده و ضمن حفاظت از رطوبت پوست ،از چروک شدن و پیریزودرس آن جلوگیری میکند.در سبوس برنج نوعی لیپاز فعال وجود دارد که مقدار درصد اسیدهای چرب آزاد آنرا افزایش میدهد.از عصاره طبیعی آندر محصولات آرایشی و بهداشتی بعلت ترکیبات مختلفش استفاده های بسیاری میشود.رطوبت دهی و نرم کنندگی پوست،زدودن اکسیژن فعال از سطحپوست ،رشد سلولهای پوستی،خواص آنتی اکسیدان و جلوگیری از پیری پوست،افزایش گردش خون از تاثیرات آن در زیبایی پوست ، میباشد.

سسامین 

این ماده از دانه کنجد بدست می آید و باعث افزایش تجمع چربی در سلول های بافت چربی زیر پوست و افزایش حجم سلول ها در محل چروک می شودو محلی که دچار تغییر شکل شده است را به فرم اولیه بر می گرداند. مزیت محصولات لیپو فیلینگ نسبت به عمل های تزریق سیلیکون یا ژل این استکه این عمل توسط مکانیزم های داخلی بدن انجام می شود و ماده تجمع یافته در بافت چربی توسط خود بدن تولید و ذخیره می شود و ماده خارجی بهداخل پوست وارد نمی شود که باعث عوارض بعدی نظیر التهاب یا تغییر شکل نا مطلوب شود.

سنتلا آسیاتیکا 

این گیاه بیشتر در نواحی سنگی و کوهستانی آسیا و آفریقا می روید. عصاره برگ های این گیاه حاوی تانن، موسیلاژ، β- سیتوسترول، اسید های چربآزاد، پکتین و گلیکوزیدهای Madacassicoside , Asiaticoside و روغن های فرار خاص است.

گلیکوزید ها نوعی ترکیبات قندی هستند که در گیاهان جزء موادی با اثرات بسیار قوی می باشند. مطالعات کلینیکی نشان می دهد که ساخت کلاژن I وIII توسط گلیکوزید های سنتلا به طور چشمگیری افزایش می یابد. لازم به ذکر است که کلاژن I حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد کل کلاژن پوست را تشکیلمی دهد. بنابراین افزایش ساخت کلاژن توسط عصاره سنتلا سبب شده تا از دیر باز از این گیاه در ترمیم زخم ها استفاده شود.

سویا 

سویا اخیراً بسیار مورد توجه قرار گرفته است. .فیتواستروژنها(استروژنهای گیاهی) از گذشته به میزان زیاد استفاده کاهش می یابد.نشان داده شده تجویزخوراکی و موضعی استروژن (هورمون جنسی زنانه) صخامت پوست و کلاژن پوست را افزایش می دهد.بدین ترتیب از چروک پوست کاسته شده وشل شدن و افتادگی پوست بهبود می یابد.علاوه بر اینها سویا اثرات آنتی اکسیدان دارد. مولکولهای موجود در سویا اکسیداسیون القاء شده توسط اشعهآفتاب را مهار می کنند. بدین ترتیب سویا اثر محافظتی در مقابل آفتاب برای پوست ایجاد می کند.ترکیبات حاوی ایزوفلاون(مولکول مؤثر سویا) در حالحاضر درمحصولات ضد چروک جهت افزایش فعالیت فیبرو بلاستها در سنتز کلاژن و دکورین (دو پروتویین مهم پوست )و بهبود چروک استفاده میشود

شی باتر 

عصاره طبیعی دانه یک درخت آفریقایی به نام VITELLARIA PARADOXA است.روغن شی باتر بعلت داشتن سینامیک اسید ،یک مرطوب کنندهگیاهی موثر است و بهترین انتخاب برای افرادیست که میخواهند از مواد سفت کننده طبیعی پوست استفاده نمایند.

شیرین بیان 

گیاهی خودروبومی جنوب اروپا و شمال آفریقا و مدیترانه است. عصاره ریشه شیرین بیان دارای مقادیری گلوکز، ساکارز، آسپاراژین، مواد آلبومیدی،رزین اسانس است و در پزشکی، داروسازی وصنایع غذایی مصارف متعدددارد. نام دیگرعلمی آن لیکوریس است.درصنایع زیبایی جهت جلوگیری ازپیری پوست،کاهش لکها استفاده میشود.

عصاره آویشن 

عصاره این گیاه باعث افزایش گردش خون در مویرگهای ناحیه مورد استفاده می گردد. این گیاه خواص ضدعفونی کنندگی بسیار قوی دارد. همچنینعصاره آن به صورت لوسیون در محل کوبیدگی و دررفتگی و آماس و تورم اثرات درمانی بسیار مفیدی دارد.
ترکیب تیمول موجود در این عصاره ضد عفونی کننده قوی بوده و اثر میکروب کشی آن برفنل ترجیح دارد. همچنین این عصاره یک ضد قارچ بسیارموثر می باشد. این عصاره در اثر سایش باعث قرمزی پوست می گردد که به دلیل افزایش گردش خون موضعی می باشد. و همچنین یک ترکیب بو براست. همچنین پلی متوکسی فلاونهای موجود در آویشن باعث ایجاد خواص آنتی اکسیدانی در آن می گردد.

عصاره چای ترش 

اثرات محافظت کنندگی از فاکتور رشد به واسطه اسید آمینه. محافظت از فاکتور رشد در مقابل حرارت و سایر عوامل مخرب.افزایش طول عمر فاکتوررشد تا چندین برابر . افزایش سرعت نوسازی. افزایش میزان ساخته شدن کلاژن و الاستیسیته پوست.ایجاد قوام بیشتر پوست. کاهش چین و چروک.

عصاره دانه شوید 

افزایش تولید پروتئین و بهبود عملکرد الاستین. افزایش استحکام و بازسازی ساختمان سه بعدی پوست. افزایش خاصیت ارتجاعی پوست. ترمیم لایهدرم، مانع افتادگی پوست . آنتی اکسیدان.

عصاره شکوفه های گیلاس 

عصاره شکوفه های گیلاسکه در جزیره Jeju کره وجود دارد و با نام علمی Pranus yedoensis شناخته می شود در اوایل بهار شکوفه می دهد.عصاره این شکوفه ها خاصیت ضد التهاب، ضد آلرژی و آنتی اکسیدان دارد. خاصیت ضد التهابی این عصاره به حدی است که اثرات تحریکی حاصلاز شوینده ها را از میان می برد. عصاره شکوفه های گیلاس خاصیت مرطوب کنندگی و نرم کنندگی دارد و به پوست لطافت و طراوت می بخشد.

عصاره گریپ فروت 

عصاره این گیاه غنی از ویتامین C، پتاسیم، بتا کاروتن، آهن، کلسیم و سایر مواد معدنی و بیوفلاونوئید است. عصاره گریپ فروت کاهش دهندهکلسترول خون می باشد و در محصولات لاغری به کار می رود. در مصرف موضعی به عنوان نرم کننده و طراوت بخش در فرمولاسیونهای گوناگونبه کار می رود.

عصاره لیلیوم سفید 

عصاره گل Lilium Candidum از خانواده Liliaceae بومی نواحی مدیترانه است. عصاره این گیاه خواص قابضی داشته و به بهبود پوست هایملتهب و آسیب دیده کمک می کند. عصاره این گیاه حاوی ساپونین می باشد که دارای خواص شویندگی و ضد التهاب است. پلی ساکاریدهای موجود دراین عصاره خواص مرطوب کنندگی، نرم کنندگی، ضد التهاب و محافظ دارند.

عصاره لیمو ترش 

تقویت جدار رگها، جلوگیری از نفوذپذیری رگها نسبت به مولکولهای بزرگ، جلوگیری از نشت آب از رگ به فضای بین سلول

عصاره مورینگا 

عصاره دانه های گیاه Moringa oleifera می باشد که بومی مناطق گرمسیری است این درخت به Miracle tree یا درخت معجزه مشهور استتمام قسمت های این گیاه دارای خواص دارویی و یا خوراکی می باشد. از دانه های این گیاه جهت زدودن آلودگی ها و شفاف کردن و تصفیه آب استفادهمی کنند. عصاره دانه مورینگا حاوی میکرو پروتئین هایی است که باعث محافظ پوست و مو در مقابل آلودگی های محیطی از جمله گرد و غبار،گازهای آلاینده هوا و دود سیگار می شود. این عصاره باعث سم زدایی ناشی از عوامل خارجی می شود و به پوست جهت مبارزه با رادیکال های آزادکمک می کند در نتیجه پوست سالم تر با طراوت تر و شفاف تر می گردد.

عصاره هیدرولیز شده سویا 

سویا غنی از ایزوفلاون ها از جمله Genistein می باشد. این ماده از رشد و فعالیت ملانوسیت ها جلوگیری می کند و بنابراین تولید رنگدانه را درپوست کاهش می دهد. Genistein خاصیت آنتی اکسیدان و ضد التهاب نیز دارد و از این طریق به روشن شدن رنگ پوست کمک می کند.

عصاره یاس سفید 

عصاره گل های گیاه Jasminum grandi florum است از روغن فرار این گل ها در عطرسازی استفاده -می شود. عصاره گل های یاس علاوهبر عطر دارای خواص قابض و آنتی ویرال است و در درمان زخم های مخاطی کمک می کند. موارد مکرری از بهبود تمایلات جنسی در خانم ها پساز مصرف این عصاره گزارش شده است.

فندق کوهی 

این گیاه بومی اروپا و آسیای صغیر است.در مغز آن ترکیبات مغذی مانند فسفر،کلسیم،سدیم،آهن،پتاسیم،ویتامین B1 ، B2 وجود دارد.همچنین غنی ازتانن و فلاوونوئیدهاست و ضد رادیکال آزاد است. که در محصولات زیبایی پوست چرب جهت استفاده از این خاصیت در کوچک کردن منافذ پوست وخواص آنتی باکتریالش کاربرد فراوان دارد.

کافئین 

عصاره گیاه بومی چین و آسیای شرقی، باعث تجزیه چربی‌ها در سلولهای چربی، محکم شدن پوست، جلوگیری از شل شدن بدن در اثر لاغری

کتیرا 

تقویت مو، پر پشت کردن مو، حالت دادن مو

کوکامیدو مونو اتانول آمین 

به عنوان عامل افزایش دهنده کف و گرانروی در شامپو ها مورد استفاده قرار می گیرد. در شرایط متعارف، مصرف این ماده هیچ گونه عوارضجانبی ایجاد نمی کند. این ماده باعث افزایش ویسکوزیته سورفکتانتهای آنیونی در شامپو ها می گردد و کف فراورده را نیز افزایش داده و تثبیت مینماید.

گزنه 

گیاه گزنه بومی مناطق استوایی و معتدل از جمله برزیل،آمریکای جنوبی و شمال اروپاو بصورت خودروست.برگهای این گیاه دارای خاصیتدرمانیست.جالینوس حکیم در قرن دوم میلادی از این گیاه در درمانهای خود استفاده میکرده .گزنه دارای تانن،لسیتین،نیترات پتاسیم و کلسیم،ویتامینمیباشد و در تقویت مو و جلوگیری از ریزش آن و حتی براق شدن موها موثراست. برای ضد عفونی کردن پوست و ازبین رفتن شوره پوست سر نیز ازاین گیاه استفاده میشود..

گل گاو زبان 

گل گاو زبان گلی دارویی است که فقط در کوههای البرز در ایران میروید.اما گیاه گاو زبان در امریکا و اروپا میروید.در کتاب قانون ابو علی سینا درمورد خواص درمانی مفید گل گاو زبان تاکید شده است .این گل یکی از غنی ترین منابع اسیدهای چرب بشمار میرود.این اسیدها ضد رادیکال آزاد بودهو از اثر تخریبی uv جلوگیری میکنند.

گل مغربی 

گیاه گل مغربی از گیاهان دارویی مهم است که روغن و اسیدهای چرب آندر صنایع دارویی ،غذایی و بهداشتی کاربرد فراوان دارد .منشا آن آمریکایشمالی بوده است.مهمترین اجزای تشکیل دهنده آن اسید لینولئیک و اسید گاما لینولنیک است که تاثیر قابل توجهی جهت حفظ سلامت غشا سلولی وساخت سلولهای پوست دارند.این ترکیبات همچنین ضمن کمک به فرآیند التیام زخمها ،در تعادل پروتوئینها ی پوست نیز مؤثرند.به عنوان یک ماده فعالجهت به دام انداختن رادیکالهای آزاد عمل نموده و پوست را از اثرات زیانبار نور آفتاب حفظ میکنند.همچنین با اثرات مخرب آلودگی هوا و عواملاسترس زای محیط مقابله کرده و پیری پوست را به تعویق می اندازند.این اسیدهای چرب ضروری میتوانند با مهار تیرو زیناز به روشن تر شدن پوستکمک نمایند.

گل همیشه بهار 

این گیاه از قدیم الایام برای ترمیم زخمها و کاهش التهاب مورد استفاده قرار می گرفته است. عصاره این گیاه اثر نرم کننده و محفاظتی بر پوستهایحساس و کم مقاومت را دارد، روغن همیشه بهار اپی تلیال سازی (تکثیر سلولهای پوست) را به طور قابل توجهی تحریک می نماید. در تحقیقات متعددنشان داده شده که ساخته شدن گلایکوپروتئین، نوکلئو پروتئین و کلاژن را در محل، افزایش می دهد. همچنین خواص ضد باکتریال و ضد ویروسی نیزدارد.

عصاره این گیاه به عنوان پاک کننده و پالاینده پوست از مواد زائد نیز مورد توجه می باشد. همچنین این ماده خواص آنتی هیالورونیداز داشته که سببمحافظت از اسیدهیالورونیک موجود در پوست (که توسط شرایط محیطی نامناسب تخریب می گردد) می شود. اسید هیالورونیک نقش بسیار مهمی درایجاد ساختارسالم و طبیعی پوست ایفا می نماید.به طور کلی این ترکیب در فراورده های آرایشی، بهداشتی به عنوان نرم کننده، محافظت کننده پوست،التیام بخش، ضد التهاب و ضد عفونی کننده کاربرد دارد.مخصوصاً در مورد پوستهای خشک و ترک خورده و ملتهب بسیار مفید می باشد و حالتقابض آن باعث تنگ شدن منافذ پوست شده که این امر باعث صافی و شفافیت هر چه بیشتر پوست می گردد.

گلیسیرین 

از دیر باز در فراورده های مرطوب کننده مورد استفاده بوده است. این ماده جاذب الرطوبه بوده و باعث مرطوب شدن پوست می گردد

گیاه اسپیره کوهی 

کوچک شدن منافذ باز پوست، مهار آنزیم ۵آلفاردوکتاز، جلوگیری از رشد باکتریها، کاهش احتمال ایجاد آکنه

گیاه دم اسب 

دم اسب گیاهی ست که از ۲۷۰ میلیون سال پیش در کره زمین وجود داشته است و از قدیم در اروپا و چین استفاده میشده .در فارسی به آن علف هفتبند نیز میگویند.حدود پنجاه نوع از این گیاه در جهان وجود دارد.بعلت اینکه دارای مقادیر زیادی از سیلیس(حدود ۷۲ درصد) میباشد به آن silica نیزمیگویند.این سیلیس باعث تقویت ناخنها و همچنین رشد موها میگردد.
است.

ماکادمیا 

گیاه Macadamia Integrifolia بومی استرالیا می باشد. روغن این روغن حاوی ویتامین E ، آنتی اکسیدان های طبیعی و اسیدهای چرب امگا ۳ ، ۶ و ۹ است. این روغن بیشترین مقدار اسید چرب امگا ۷ یا پالمیتولئیک اسید را داراست که شبیه چربی طبیعی پوست می باشد. روغن ماکادمیاساختمانی شبیه سبوم دارد و می تواند کاهش ترشح چربی در افراد مسن را جبران نماید. این روغن به راحتی از پوست جذب می شود و باعثهیدراتاسیون پوست می شود. روغن ماکادمیا دارای خواص التیام زخم و آفتاب سوختگی نیز می باشد.

مریم گلی 

مریم گلی گیاهی با قدمت بسیار طولانی است .از حدود هزار سال پیش از خواص دارویی آن استفاده میشده است.ابوعلی سینا در کتابهای خود به اینگیاه اشاره و تاکید بر مصرف آن کرده است.استفاده از این گیاه باعث فعال شدن گردش خون و پوست میشود.همچنین خاصیت ضد باکتری و ضد عفونیکننده دارد و میتوان روی ترشح سبوم بسیار مؤثر باشد.

نعناع فلفلی 

به عنوان ماده معطرو ضد عفونی کننده از قدیم الایام مورد استفاده قرار می گرفته است. در فراورده های آرایشی بهداشتی به عنوان معطر کننده استفادهمی شود. این عصاره بر روی پوست اثر کرده و رگهای خونی سطحی را گشاد نموده و یک حالت سردی خوشایندی بر روی پوست ایجاد می کند. دردرمان و تسکین خارش اثر بسیار خوبی دارد. استفاده از این عصاره بر روی پوست حالت طراوت و شادابی را به شخص می بخشد.

نمک دریا 

نمک دریایی یک شگفتی طبیعی است که فواید بسیاری دارد. این مادهٔ طبیعی اخیرا محبوبیت زیادی برای اضافه شدن به محصولات آرایشی پیدا کردهاست چون برای حفظ سلامت پوست و مو مناسب تشخیص داده شده.نمک دریایی نه تنها لایه برداری فوق العاده است، بلکه برای سم زدایی پوست ازمواد مضر نیز عالی ست! نمک دریایی مواد سمی و مضر را از سطح پوست بر میدارد و پوستی زیبا و نرم بر جای می گذارد.نمک دریایی حاویکلسیم بالایی است که برای پاک کردن منافذ مسدود پوست بسیار مفید فایده است

نیاسین آمید 

این ماده یکی از ویتامین های گروه B می باشد که به ویتامین ۳ B هم مشهور است. این ویتامین در بیش از ۴۰ % واکنشهای بیوشیمیایی بدن شرکتداشته و نقش مهمی در سلامتی پوست ایفا می کند. نیاسین آمید باعث کنترل ترشح چربی پوست شده و در بهبود آکنه موثر است. این ماده باعث گشادشدن عروق جلدی و افزایش خون رسانی به پوست می گردد. این عمل خود باعث افزایش اکسیژن رسانی و تغذیه بهتر پوست می شود. این ماده سنتزسرامید و کلاژن را تحریک نموده و در پیشگیری از چین و چروک موثر است. این ماده از انتقال ملانوزمها از ملانوسیت به کراتینوسایت ها جلوگیریکرده و باعث روشن تر شدن پوست و کم رنگ شدن جای جوش ها و اسکار ها می شود.

نیلوفر آبی 

نیلوفر آبی نام یک تیره از گیاهان است. بیشتر گونه‌های آن دارای برگ‌های دایره‌وار، موم‌اندود و شناور در سطح آب بوده که دمبرگ‌های بلندی دارند. این دمبرگ‌ها دنباله ساقه‌های ضخیم و درشت این گیاه است که درون گِل کف آبگیرها یا دریاچه‌ها می‌خزد. گُل‌های خوش‌نمای این گیاه که روی سطحآب یا کمی بالاتر از آن می‌روید در امتداد ساقه‌های بلند زیرزمینی آن قرار دارد.

ویتامین  E 

این ترکیب به عنوان یک آنتی اکسیدان طبیعی شناخته شده است. ویتامین E به راحتی به داخل پوست نفوذ کرده توسط پوست جذب می شود . اینویتامین از راه کانالهای پیلوسباسه به داخل فولیکول مو نفوذ کرده و باعث تقویت مو میشود. همچنین وجود آن بر روی مو باعث کاهش تخریب ناشی ازاشعه UV می شود. زیرا این ترکیب رادیکالهای آزاد اکسیژن را به دام انداخته و از پراکسیداسیون چربی ها در اثر اشعه UV جلوگیری می نماید. همچنین خصوصیات تشکیل لایه محافظ بر روی مو را داشته و باعث رطوبت رسانی به مو نیز می شود

ویتامین C 

امروزه ثابت شده است که ویتامین C نقش بسزایی در زیبایی و سلامت پوست دارد. ویتامین C قادر است که از تولید ملانین جلوگیری کند. وجودویتامین C برای ساخت کلاژن ضروری است و در نوسازی پوست نقش اساسی داشته و در ترمیم زخمها بسیار موثر است. این ویتامین نقش آنتیاکسیدانی داشته و از اثر رادیکالهای آزاد بر روی پوست نیز جلوگیری می کند.

ویتامین F 

این ویتامین مخلوطی از اسیدهای چرب لینولئیک اسید و لینولنیک اسید (امگا ۳ و امگا ۶ ) و اولئیک اسید (ماده اصلی روغن زیتون) می باشد. اسیدهای چرب ضروری بر روی پوست و مو چند اثر قابل توجه دارند:
الف. (آثار تغذیه ای- ترمیمی) باعث ترمیم ساختار پوست و مو می شوند زیرا یکی از اجزاء تشکیل دهنده غشاء سلولی هستند.
ب. (اثر مرطوب کنندگی) این ویتامین از تبخیر بیش از حد آب از سطح پوست و مو جلوگیری می نماید و رطوبت پوست و مو را به مدت طولانی وموثر حفظ می کند.
ج. اثر آنتی آندروژنیک: این اسید ها قادر هستند ۵-آلفا ردوکتاز تیپ ۱و ۲ را مهار نمایند. این اثر به علت جذب این اسیدها از سطح پوست در مصرفموضعی نیز دیده می شود بنابراین ویتامین F قادر است در درمان و کاهش ریزش مو موثر باشد بنابراین این شامپو در افرادی با موهای خشک کهتحت درمانهای ضد ریزش مو هستند به عنوان شوینده مناسب توصیه می گردد.
د. اثر ضد رادیکالهای آزاد: که باعث ایجاد اثرات حفاظتی از این مواد می گردد و پوست و مو در برابر اثرات مضر اشعه UV و عوامل مخربمحیطی محافظت می نماید.
ه. به عنوان یک عامل Refatting agent عمل نموده و در صورت زدوده شدن بیش از حد چربی یا تاخیر در ترشح مجدد چربی پوست، جایگزینچربی پوست و مو می شوند.

ویتامینA پالمیتات 

ویتامین A جزء ویتامینهای محلول در چربی بوده و براحتی جذب پوست می گردد. این ویتامین به فرمهای استری، retinoic acid, retinol, retinal و کارتنوئیدها وجود دارد. در بدن فرمهای گوناگون این ویتامین به هم تبدیل می گردند و در نهایت retinoic acidایجاد می نمایند. این مادهباعث افزایش متابولیسم سلولی، تقسیم سلولی و در نهایت بازسازی پوست می شود. ویتامین A با تسریع سرعت بازسازی پوست و افزایش ساختکلاژن، باعث استحکام پوست، افزایش الاستیسیته و کاهش عمق چین و چروک های پوست می شود. ویتامین A به شفاف شدن پوست و روشن تر شدنرنگ آن کمک نموده و باعث کوچک تر شدن منافذ پوست می شود. کمبود این ویتامین با کاهش بینایی به خصوص در شب همراه بوده و باعث خشکیو زبری پوست می گردد. استفاده مستقیم از رتینوئیک اسید بر روی پوست، باعث افزایش سریع تقسیمات سلولی شده و نوسازی پوست با سرعت زیادیانجام می شود که خود باعث پوسته پوسته شدن، قرمزی و التهاب می گردد و در بسیاری از موارد تمایلی به استفاده از آن وجود ندارد ولی ویتامین A یارتینول با سرعت کمتری عمل نموده و فاقد مشکلات ذکر شده می باشد. ویتامین Aپالمیتات، استری از ویتامین A می باشد که به عنوان یکی ازموثرترین درمانهای پیری پوست شناخته شده است

ویتامینB6 

ین ویتامین به همراه مقادیر بسیار کم روی اثرات آنتی آندروژنیک Saw Palmetto را افزایش می دهند و در برخی منابع حتی اثرات آنتیآندروژنیک نیز برای آنها ذکر شده است. کمبود این ویتامین باعث التهاب پوست و ریزش مو می گردد زیرا این ویتامین در متابولیسم پروتئین ها وچربی ها دخیل است. مصرف موضعی این ویتامین در درمان ریزش مو، شوره و خارش پوست سر موثر است.

ویتامینk 

یکی از ویتامین های محلول در چربی است که کار اصلی آن کمک به انعقاد خون در زمان خونریزی است. مصرف موضعی ویتامین K در فراوردههای آرایشی جهت رفع نقایصی است که در اثر مشکلات گردش خون به وجود می آید مثل سیاهی و تیرگی دور چشم، قرمزی و سرخی پوست،سیاهرگهای واریسی .
اثر ویتامین K در رفع سیاهی و تیرگی دور چشم به اثبات رسیده است. این ویتامین روی مویرگهای سطحی پوست اثر گذاشته و گردش خون سیاهرگیرا بهبود می بخشد. آفتاب سوختگی، گرما، استرس، سیگار کشیدن و استفاده طولانی از مواد محرک پوست باعث افزایش شبکه های مویرگی رویپوست می شوند.

به بالای صفحه بردن